W dniach 23-25 maja 2022 r. mieszkańcy z terenu LGD „Kraina Rawki” wzięli udział w warsztatach wyjazdowych w ramach projektu pt. „Aktywna i pełna pasji Kraina Rawki - organizacja warsztatów”. Spędziliśmy dwa dni w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Ziołowy Zakątek“ w Korycinach na Podlasiu. Miejsce realizacji zadania zostało wybrane ze względu na ogromne doświadczenie Pana Mirosława Angielczyka właściciela ośrodka Ziołowy Zakątek i firmy Dary Natury. Ośrodek zajmuje się propagowaniem wiedzy zielarskiej, przy zachowaniu wiedzy o tradycji i zwyczajach w tej dziedzinie. Opiekunem grupy była Pani Anna Kołodziej.
Pierwszy dzień wizyty rozpoczęliśmy od spaceru po ogrodzie botanicznym, sam właściciel podzielił się z nami swoją wiedzą na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich i zrównoważonego rozwoju. Opowiedział nam historię powstania i rozwoju tego wyjątkowego miejsca.
Podczas pobyty przygotowane zostały nalewki z wykorzystaniem ziół na różne dolegliwości, Każdy uczestnik mógł skomponować swoją nalewkę np. na przeziębienie, na uspokojenie, na pobudzenie i inne. W czasie wolnym można było spacerować i oddychać nieskażonym podlaskim powietrzem, na terenie ośrodka znajduje się gospodarstwo ekologiczne, las, staw.
Drugiego dnia zapoznaliśmy się z metodami obróbki ziół, warzyw i owoców w firmie Dary Natury, która sąsiaduje z Ziołowym Zakątkiem. Właściciel firmy opowiedział o różnych formach przechowywania i przetwarzania ziół, np. suszenie i liofilizowanie. Następnie wysłuchaliśmy wykładu Pana Mirosława o ziołach, jak i kiedy zbierać i oczywiście jak przechowywać.
Mieliśmy okazję spróbować zupy z pokrzywy, babki i kiszki ziemniaczanej oraz lokalnych serów i lodów o smaku różanym czy pigwowym.
Trzeciego dnia z żalem pożegnaliśmy Koryciny zaopatrzeni w zioła, sadzonki i inne niezbędne pamiątki. W drodze powrotnej pojechaliśmy na Górę Grabarkę, na której znajduje się utworzony w 1947r. Monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także trzy klasztorne cerkwie , na terenie osady znajduje się również prawosławny cmentarz.
Następnie udaliśmy się do Drohiczyna, gdzie spotkaliśmy się z Panią Joanną Korpysz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, która opowiedziała nam o działaniach na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Tygiel Doliny Bugu” i Lokalnej Organizacji Turystycznej "LOT nad Bugiem", oraz o powstaniu ZAGUBKA – Nadbużańskiego Ośrodka Promocji Produktu Lokalnego, który zajmuję się promocją produktów lokalnych Nadbużańskiego Podlasia. Znajduje się tam sala wystawowa, pokój zagadek, oraz sklep z lokalnymi produktami. W Drohiczynie zwiedziliśmy Muzeum Kajakarstwa, Ośrodek Edukacji Ekologicznej - PUSZCZYK oraz Park Kulturowo – Historyczny „Bug – pogranicze kultur i religii” gdzie można też było obejrzeć wystawę starych motorów. Wizytę zakończyliśmy obiadem w Restauracji Zamkowa gdzie spróbowaliśmy lokalnej potrawy - zaguby - to danie z ziemniaków i ciasta pierogowego charakterystyczne dla kuchni podlaskiej regionu nadbużańskiego.
Operacja własna współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
You must be logged in to post a comment.