Przedstawiamy ciąg dalszy relacji z wyjazdu studyjnego na Nadbużańskie Podlasie w ramach projektu współpracy pn. „Produkty lokalne i atrakcje turystyczne drogą do rozwoju obszarów wiejskich” (PLiAT), gdzie odwiedziliśmy atrakcje turystyczne i producentów produktów lokalnych z terenu działania Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu”.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Korycinach dofinansowanego w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", programu LADERPROW 2007-2013. Ziołowy Zakątek to unikatowy w skali świata obiekt turystyczny położony w samym sercu najczystszego regionu Polski - Podlasia. Jest to atrakcyjne miejsce, dla tych którzy szukają wytchnienia od zgiełku miasta. Właściciel Pan Mirosław Angielczyk opowiedział nam historię tego miejsca i jego rozwoju. Następnie udaliśmy się na spacer po Podlaskim Ogrodzie Ziołowym, gdzie zebrana jest kolekcja roślin leczniczych i aromatycznych. Po spacerze udaliśmy się na warsztaty o ziołach, poznaliśmy ich właściwości lecznicze i każdy uczestnik przygotował swoją wersję nalewki leczniczej np. na uspokojenie, na trawienie czy na przeziębienie.
Po obiedzie i zakupach w lokalnym sklepie z produktami firmy Dary Natury ruszyliśmy do miejscowości Klimczyce Kolonia, gdzie znajduje się Gospodarstwo Sadownicze Alina Paluch i córka, w którym produkowane są soki Samo Jabłko. Na terenie gospodarstwa prowadzony jest sklep z produktami lokalnymi „Zakamarek Klimczyce”, inkubator przetwórstwa i Wiejski Ośrodek Warsztatowy. Pani Justyna – córka, opowiedziała nam bardzo ciekawą historię gospodarstwa i jej rodziny, przedstawiła nam zrealizowane projekty i pomysły na nowoczesny marketingi produktów lokalnych. Gospodarstwo uczestniczy w przedsięwzięciu nadbużańskich przedsiębiorców Naturalnie nad Bugiem, które jest wynikiem współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej LOT nad Bugiem z LGD Tygiel Doliny Bugu. Kolejnym etapem wizyty były warsztaty kulinarne w inkubatorze przetwórstwa, podczas których uczestnicy przygotowali przepyszne dania z lokalnych produktów, włoski chlebek – focaccia, tarte ze szparagami, roladki drobiowe nadziewane szparagami i pyszne sałatki ze szparagami i świeżymi warzywami. Na koniec tego dnia spróbowaliśmy samodzielnie przygotowanych dań, to była prawdziwa uczta szparagowa.
Czwarty dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Drohiczynie i Zagubku –Ośrodek Promocji Produktu Lokalnego, gdzie znajduje się sala wystawowa, pokój zagadek, sklep z lokalnymi produktami oraz kuchnia, w której organizowane są warsztaty kulinarne. Spróbowaliśmy lokalnych produktów, dżemów, marynat i oczywiście sękacza oraz mogliśmy zakupić różne pamiątki w sklepie. Ośrodek zaprasza raz w roku na Jarmark Drohiczyński. Następnie razem z dyrektorem Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie Panem Rafałem Siwkiem, zwiedziliśmy Nadbużanskie Centrum Turystyki Kajakowej - obiekt, który powstał w ramach środków transgranicznych Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina. Dowiedzieliśmy się ciekawych historii związanych z gromadzeniem eksponatów i nowinek dot. kajakarstwa. W ramach swoich działań MGOK organizuje na początku sierpnia największy w Polsce spływ kajakowy „500 kajaków”.
Następnie przeszliśmy do Nadbużańskiego Parku Historyczno-Kulturowego „Bug – pogranicze kultur i religii” – obiektu, który powstał w ramach projektu "Bug Rajem dla Turysty". Mieliśmy okazję zwiedzić wystawę motocykli, w której znajduje się ponad 50 eksponatów, izbę pamięci Wiktora Węgrzyna i Rajdu Katyńskiego oraz wystawę techniki, gdzie można zobaczyć zabytkowe aparaty fotograficzne, maszyny do pisania, szycia, aparaty fotograficzne i wiele innych. Muzeum w ramach swoich działań organizuje także złoty i rajdy motocyklowe.
Tuż obok znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk” – obiekt utworzony w ramach projektu „Ochrona Nadbużańskiej Bioróżnorodności Naszym Dziedzictwem”, dofinansowanego z RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020. W ośrodku znajdują się symulatory łowienia ryb i ścieżki rowerowej, interaktywna mapa przyrody ziemi drohickiej i wiele innych atrakcji. W Drohiczynie odwiedziliśmy także Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA, w której znajduje się przestrzeń wystawowa z eksponatami oraz Majsternia. SOWA to miejsce umożliwiające samodzielne doświadczanie, eksperymentowanie i poznawanie praw fizyki, matematyki, techniki, geografii czy anatomii. Pobudzana jest tu kreatywność i poczucie sprawczości poprzez aktywności i doświadczenia.
Z Drohiczyna udaliśmy się do miejscowości Rotki, gdzie powitał nas syn właścicielki firmy „Dażynka” Nadbużańskie smaki. Firma powstała w ramach projektu realizowanego z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" ze środków PROW 2007-2013. Firma również realizowała projekt partnerski, piętnastu przedsiębiorców „Utworzenie sieci wzajemnej współpracy w ramach krótkich łańcuchów dostaw, produktów i usług lokalnych”. Pan Damian opowiedział nam historię firmy i spróbowaliśmy wędlin i serów oferowanych w sprzedaży.
Z żalem opuściliśmy Podlasie, będziemy miło wspominać naszą wizytę, a doświadczenia naszych gospodarzy na pewno będą inspiracją do naszych działań. Dziękujemy Stowarzyszeniu "LGD Tygiel Doliny Bugu" za organizację wizyty i podlaską gościnność.
Wyjazd studyjny współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
You must be logged in to post a comment.