W dniach 13-15 września 2019 roku 32 osoby z obszaru funkcjonowania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Rawki” wzięły udział w wyjeździe studyjnym na teren działania Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”.
Wyjazd studyjny został zorganizowany w ramach operacji „Organizacja spotkań edukacyjnych na temat bioróżnorodności na obszarach wiejskich oraz poznanie dobrych praktyk małego przetwórstwa lokalnego”. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wśród uczestników byli rolnicy, sadownicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele LGD „Kraina Rawki”.
Celem wizyty studyjnej było poznanie dobrych praktyk w prowadzeniu małego przetwórstwa, zwiększenie wiedzy uczestników w zakresie certyfikacji produktów lokalnych, legalnej produkcji i sprzedaży oraz promocji produktów lokalnych. Podczas wizyt u przedsiębiorców poznaliśmy historię ich działalności, etapy produkcji i jej efekty. Odwiedziliśmy:
- LGD „Zielony Pierścień” w Kośminie nad Wieprzem. Siedziba LGD znajduje się w dworku Kossaków. Dawniej tutaj funkcjonowała szkoła podstawowa, obecnie obiekt został zagospodarowany na biuro, punkt informacji turystycznej, salon pisarki Zofii Kossak, izbę tradycji, sale edukacyjne w zakresie prezentacji i promocji dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Na posesji przy dworku funkcjonuje przystań kajakowa nad Wieprzem oraz kemping na blisko 200 miejsc noclegowych (pole namiotowe i miejsce na campery). Prezes LGD Pan Zbigniew Pacholik przedstawił podejmowane dotychczas inicjatywy oraz ciekawe projekty realizowane przez beneficjentów w ramach LEADERa i Programu Szwajcarskiego, którego LGD Zielony Pierścień była operatorem. Omówił zrealizowane projekty sieciowe z udziałem LGD „Zielony Pierścień” tworzące warunki do rozwoju przedsiębiorczości na bazie produktów lokalnych i rozwijające turystykę na obszarze LGD (utworzenie sieci szlaków rowerowych o długości ponad 500 km; oznakowanie szlaku kajakowego na odcinku Dolnego Wieprza. Zaprezentował dobre praktyki w zakresie przetwórstwa i tworzenia produktów lokalnych na obszarze LGD Zielony Pierścień.
- Mikroprzedsiębiorstwo „Alkierz” w Śniadówce (www.alkierz.eu) - jest to minipiekarnia z tradycyjnym ceglanym piecem chlebowym opalanym drewnem. Właścicielka do wypieku chleb używa zbóż ekologicznych. Wizyta zakończyła się degustacją pysznych wypieków.
- Mikroprzedsiębiorstwo „Skarby Natury” w Zabłociu (www.skarbynatury.eu) – jest to rodzinne certyfikowane gospodarstwo ekologiczne i firma przetwarzająca pochodzące z niego płody rolne. W sposób ekologiczny uprawia rośliny oleiste, zbożowe, strączkowe oraz zioła. Rośliny oleiste takie jak: len, rzepak, lnianka, ostropest, wiesiołek, czarnuszka i gorczyca biała uprawiane są głównie z myślą o ich przetwarzaniu poprzez tłoczenie na zimno oleju. Prezentacja firmy zakończyła się degustacją produktów i zakupami.
- Mikroprzedsiębiorstwo „Manufaktura Różana” w Końskowoli (www.smakirozy.pl), - to rodzinna firma, która wytwarza produkty lokalne i tradycyjne z płatków i owoców róży (powidła, syropy, soki).Wyroby z Manufaktury Różanej produkowane są ręcznie, bardzo silnie bazują na tradycji – podstawą są stare domowe przepisy. Wizyta zakończyła się degustacją produktów lokalnych.
- Mikroprzedsiębiorstwo „Moje Owoce” w Klementowicach (www.mojeowoce.pl), - to mała firma, która wytwarza wyroby ze świeżych owoców, pochodzących wyłącznie z własnych lub lokalnych plantacji z okolic Nałęczowa na Lubelszczyźnie (musy, soki, powidła, galaretki z owoców), prezentacja firmy zakończyła się degustacją produktów;
- Stację Badawczą Ekologii „Dolina Szkła” w Kęble (www.facebook.com/pages/Stacja-Badawcza- Ekologii-w-DOLINIE-SZKŁA/392285174252101), Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne oraz Stacja Badawcza Ekologii w ,,DOLINIE SZKŁA" zajmująca się uprawą warzyw, owoców, zbóż oraz edukacją ekologiczną. W ramach wizyty każdy uczestnik mógł przygotować własną kompozycję herbacianą oraz zasmakować drożdżówki ziemiańskiej;
- „Siedlisko Małgorzaty” w m. Cholewianki (www.siedliskomalgorzaty.pl) – jest to jedna z inicjatyw gospodarczych (rękodzieło) w ramach Ekomuzeum Lubelszczyzny „Żywa Tradycja”. Ekomuzeum Siedlisko Małgorzaty to miejsce, które pozwala na kontynuację tradycji rodzinnych oraz rozwijania zainteresowań własnych jak też możliwości przekazania wiedzy i umiejętności osobom zainteresowanym tą dziedziną życia.
- Masarnię M.Z.Kruk w Bronicach (www.swojskie-wedliny.pl) – jest to firma rodzinna zajmująca się produkcją lokalnych wędlin opartych na tradycyjnych przepisach.
- Stowarzyszenie Aktywna Wieś Drzewce w Drzewcach (www.aktywnawiesdrzewce.pl) - zapoznaliśmy się z działalnością stowarzyszenia oraz innych podmiotów działających w sołectwie, poznaliśmy efekty ich projektów: „Rustykalny Ogród”, Izba produktów lokalnych z kuchnią, produkty tradycyjne.
Podczas wizyty studyjnej mieliśmy okazję zwiedzić Kazimierz Dolny z przewodnikiem (zamek, Góra Trzech Krzyży, Duży i Mały Rynek) i poznać tamtejszy produkt lokalny – kazimierskiego koguta.
Ostatnim punktem naszego pobytu na Lubelszczyźnie była wizyta na Kiermaszu Produktów Lokalnych, który został zorganizowany przez LGD „Zielony Pierścień” we współpracy z Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury. Mogliśmy poznać jeszcze innych twórców i producentów.
Wizyta studyjna zorganizowana na terenie LGD „Zielony Pierścień” umożliwiła nam wymianę doświadczeń z lokalnymi przedsiębiorcami i stworzyła przestrzeń do bezpośrednich kontaktów zawodowych. Mamy nadzieję, że zaobserwowane rozwiązania i dobre praktyki przynajmniej w części zostaną̨ wprowadzone w życie na naszym terenie.
You must be logged in to post a comment.