W dniu 22 czerwca 2024 r. czterdzieści pięć kobiet z Krainy Rawki wzięło udział w wydarzeniu rozwojowym pt. „MOC KOBIET-Babki w Babsku”. Było to drugie wydarzenie zorganizowane w ramach operacji własnej pt. „MOC KOBIET - wydarzenia integrujące mieszkanki obszaru LGD Kraina Rawki”.

Do udziału w wydarzeniu zgłosiły się aktywne mieszkanki z obszaru LGD, liderki lokalnych społeczności, kobiety które działają w różnych grupach formalnych i nieformalnych, szukające możliwości samorozwoju i wsparcia.

Wydarzenie trwało od godziny 10.00 do 21.00 i składało się z trzech etapów. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od rejestracji, przy której każda z uczestniczek otrzymała wianek z żywych kwiatów i została przydzielona do jednej z trzech grup w barwach „Krainy Rawki”. Następnie Panie zostały przywitane przez Dyrektorkę biura LGD – Martę Szymczak i poinformowane o projekcie i jego źródle finansowania.

Pierwszym punktem był wykład motywacyjny „Jak odważnie nażywać się życiem i już nigdy nie zapomnieć o sobie?”, który poprowadziła Pani Marta Iwanowska-Polkowska – Psycholog i Trenerka. Wykład rozwojowy był połączony z dyskusją i warsztatami, a Pani Marta zachęcała do dbania o siebie i znalezienia w sobie odwagi, aby nie bać się żyć. Uczestniczki miały okazję do rozmowy i wymiany poglądów oraz doświadczeń.

Po wykładzie i krótkiej przerwie uczestniczki podzielone na trzy 15 osobowe grupy: żółtą, zielona i niebieską, uczestniczyły w trzech warsztatach: automasażu twarzy, jogi i zielarskim.

W ramach warsztatów automasażu twarzy, który poprowadziła Pani Ewa Świerczyńska, właścicielka Koki Yoga Studio w Łodzi, uczestniczki poznały technikę liftingującego automasażu – kobido oraz nauczyły się tejpowania twarzy. Panie dowiedziały się o efektach regularnego masażu twarzy, który poprawia stan naskórka, wyrównuje koloryt, a także dotlenia i odżywia skórę. Dzięki takim masażom będą mogły teraz rozluźnić się i zmniejszyć poziomu stresu, a taka forma relaksu jest niezwykle ważna w codziennym życiu zapracowanych kobiet.

Podczas warsztatów jogi i oddechu, który poprowadziła Pani Dorota Niezabitowska-Pawlikowska instruktorka vinyasa jogi, uczestniczki nauczyły się rozluźniać ciało i umysł. Nauczyły się także wprowadzać się w stan odprężenia i relaksu, za pomocą prostych ćwiczeń z jogi i nauki świadomego oddychania. Dowiedziały się jak w prosty sposób zadbać o kondycje ciała, co przekłada się na kondycję umysłu.

Warsztaty zielarskie, które poprowadziła Pani Grażyna Popowska-Soszka z Galerii Rękodzieła Lawendówka, były okazją do poznania dodatkowych technik radzenia sobie z emocjami, nerwami i stresem. Pani Grażyna opowiedziała o właściwościach roślin, z których uczestniczki wykonały naturalny kosmetyk – ziołowy eliksir piękności na bazie oleju migdałowego. Panie wykonały także kadzidła z intencją z lokalnych roślin – lawendy, wrotyczu, szałwii i innych, które oczyszczają przestrzeń energetyczną i wzmacniają nasze zmysły.

Trzecim etapem wydarzenia był wspólny warsztat śpiewu terapeutycznego przy ognisku. Warsztat poprowadziła psycholog i terapeutka Pani Katarzyna Paterek, która od kilku lat prowadzi autorskie warsztaty rozwoju osobistego z wykorzystaniem śpiewu. Uczestniczki miały okazję nauczyć się jak pracować z ciałem, oddechem oraz wydobywać z siebie dźwięki, melodii i pieśni. Spotkanie ze śpiewem przyniosło dodatkowe korzyści, pozwoliło na uwalnianie nagromadzonych emocji, lepsze odczuwanie przyjemności, by osiągać spokój, wyciszenie.

Miejscem spotkania był klimatyczny Spichlerz w Babsku, który przyciąga atmosferą i pięknym otoczeniem. W trakcie w pysznego obiadu, Panie mogły posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu lokalnych artystów z Zespołu M3, a między warsztatami zrobić sobie wspólne zdjęcia w retro fotobudce.

Relację fotograficzną z tego wydarzenia stworzyła dla nas Pani Anna Chyłkowska, która towarzyszyła paniom przez cały dzień i uchwyciła piękne i radosne chwile, a wyniki jej pracy można podziwiać poniżej.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.