Za nami pierwsze wizyty studyjne w ramach cyklu „Tematyczna Kraina Rawki”! 21 września 2019 roku odwiedziliśmy Zagrodę Edukacyjną „Pasieka Nowicki” z gminy Żelechlinek i Zagrodę Kwiatkową w Wiosce Różanej Wilkowice z gminy Rawa Mazowiecka. Uczestnikami warsztatów byli dzieci i dorośli.
W Janowie Państwo Nowiccy przeprowadzili zajęcia mające na celu przybliżenie uczestnikom całego procesu produkcji miodu. Opowiedzieli nam o życiu rodzin pszczelich, pracy pszczelarza oraz zdrowotnych właściwościach miodów i innych produktów pszczelich. Dla najmłodszych została zorganizowana gra terenowa, podczas której wszyscy z zapałem szukaliśmy skarbu Kubusia Puchatka. Po rozwiązaniu zagadki trafiliśmy na garnuszek pełen złotego skarbu - małych miodków. Następnie Państwo Nowiccy zaprosili nas na ciepłą herbatkę i pyszny poczęstunek. Mogliśmy posmakować różnych rodzajów miodów. Gdy już wszyscy byli gotowi zaczęliśmy warsztaty z robienia świeczek z węzy pszczelej. Każdy uczestnik zabrał ze sobą do domu dwie świeczki i pyszny miód, który wpisany jest na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Następnie ruszyliśmy do Wioski Różanej, gdzie po drodze złapała nas sympatyczna stopowiczka – właścicielka Zagrody Kwiatkowej Pani Janina Kwiatkowska. Zaproponowała nam wycieczkę po Wilkowicach i opowiedziała nam historię miejscowości. Następnie przejechaliśmy do Zagrody Kwiatkowej, której celem jest edukacja w zakresie dziedzictwa wsi i kultury wiejskiej. Wizyta rozpoczęła się od prezentacji, dzięki której dowiedzieliśmy się jak powstała pierwsza w powiecie rawskim wioska tematyczna (a może i nawet w całym województwie łódzkim) i jakie działania prowadzą jej mieszkańcy. Kolejnym punktem wizyty był „Kod kreskowy wsi” - program skierowany do wszystkich, którzy zainteresowani są regionalnym strojem ludowym ,,wilkoskim" oraz ilością i szerokością pasków na łowickim stroju ludowym, bo właśnie w takim stroju prowadzi zajęcia gospodyni Zagrody Kwiatkowej. No i czas zabrać się do pracy! Podczas warsztatów bibułkarskich nauczyliśmy się krok po kroku, jak wykonać bibułkowe róże. Naszą wizytę zakończyliśmy pysznym obiadem i pączkami z różą przygotowanymi przez Panie Kwiatkowskie.
Wizyty studyjne współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałnia 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
You must be logged in to post a comment.