W dniach 26-29 września 2019 roku w województwie dolnośląskim poznawaliśmy dobre praktyki we wdrażaniu lokalnych strategii rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W ramach szkoleniowej wizyty studyjnej mającej na celu doskonalenie pracowników biura, organów LGD oraz członków naszego stowarzyszenia wymienialiśmy się doświadczeniami z LGD Qwsi.
Naszą wizytę rozpoczęliśmy od odwiedzenia firmy Ski-Raft Sp. z o.o. Spóła pozyskała fundusze z PROW 2014-2020 na projekt „Rozwój działalności gospodarczej poprzez zakup 55 pontonów”. Następnie udaliśmy się na spływ pontonowy Nysą Kłodzką – Przełomem Bardzkim. Spływy Pontonowe Przełomem Bardzkim to jedna z największych atrakcji Sudetów! Na trasie czekały na nas piękne widoki i doskonała zabawa. Po zakończeniu spływu udaliśmy się na zwiedzanie Barda.
Bardo jest urokliwym miasteczkiem, gdzie szlaki turystyczne przeplatają się z religijnymi ścieżkami, przemierzanymi zarówno przez turystów jak i pielgrzymów. Znajduje się tu ogromna świątynia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wybudowana w stylu barokowym przez cystersów w latach 1686-1704. W świątyni znajduje się Figurka Matki Bożej Bardzkiej, która jest najstarszą drewnianą rzeźbą romańską zachowaną na Dolnym Śląsku (ok. 1110 r.). Wykonana z drewna lipowego, mierzy 43,3 cm. W części chóralnej Bazyliki znajdują się wykonane w 1759 r. przez F. Eberharda organy – drugie co do wielkości na Dolnym Śląsku.
Następny dzień rozpoczęliśmy spotkaniem z przedstawicielami gminy Bardo – liderem projektu wartego 12 mln zł „Poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Gmin Bardo, Złoty Stok, Lewin Kłodzki, Szczytna”, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Dzięki temu spotkaniu zwiększyliśmy naszą wiedzę na temat OZE i wymieniliśmy się doświadczeniami.
Kolejnym etapem naszej podróży była wizyta w Średniowiecznym Parku Techniki i Sztolni Ochrowej oraz Kopalni Złota. Wzbogaciliśmy swoja wiedzę na temat budowania oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby. Dalej ruszyliśmy do Grantobiorcy, który zrealizował 2 zadania grantowe w ramach projektów grantowych LGD „Qwsi” – „Pszczołowate – poznajmy je z bliska” i „Święto pszczoły”.
W sobotę ruszyliśmy na Twierdzę Srebrnogórską. Twierdza jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Zwiedziliśmy twierdzę i poznaliśmy jej historię oraz zasady działania broni czarnoprochowej, a na koniec strzelaliśmy z armaty!
Następnie ruszyliśmy do Serowarni Lutomierz beneficjenta „Małego Projektu” realizowanego w ramach PROW 2007-2013. Właścicielka Pani Pasternak opowiedziała nam historię swojego gospodarstwa i omówiła produkty jakie wytwarza, po czym ruszyliśmy na warsztaty warzenia sera. Dowiedzieliśmy się z czego składa się mleko, jak powstaje masło, co to jest serwatka i wymieniliśmy się doświadczeniami w produkcji domowych serów. Każdy uczestnik wyrobił swój ser z dodatkiem aromatycznych ziół. Wizyta zakończyła się spacerem po gospodarstwie, podczas którego Właścicielka opowiedziała nam o dalszych planach na rozwój swojego gospodarstwa.
Następnie pojechaliśmy do Baldwinowic, gdzie odwiedziliśmy Grantobiorcę, który realizował projekt „Festiwal Lawendy i Ziół” ze środków PROW 2014-2020. Efektem grantu jest quest, który pomimo deszczu udało nam się przejść i rozwiązać. W Ranczo Lavender odbyło się spotkanie z przedstawicielami LGD Qwsi, którzy podzielili się z nami dobrymi praktykami we wdrażaniu programu LEADER, rozmawialiśmy głównie o projektach grantowych i operacjach własnych.
Ostatni dzień pobytu poświęciliśmy na zapoznanie się z efektami projektów, których celem jest rozwój turystyki na obszarze LGD Qwsi. Projekty „Miejska Trasa Turystyczna - promocja kultury i historii Ziemi Ząbkowickie”, „Utworzenie sali rozpraw sądowych szajki ząbkowickich grabarzy w Izbie Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich” były zrealizowane ze środków PROW 2014-2020 za pośrednictwem LGD Qwsi. Zwiedziliśmy Salę rozpraw sądowych szajki ząbkowickich grabarzy w Izbie Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich, ruiny zamku oraz jedyną w Polsce Krzywą Wieżę. Mamy dla Was ciekawostkę! Do 1945 roku Ząbkowice Śląskie nosiły nazwę Frankenstein i zainspirowały Mary Shelley do napisania powieści „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz”.
Następnie pojechaliśmy do Ziębic, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Ziębickie muzeum może poszczycić się największą w Europie kolekcją żelazek z najstarszym datowanym żelazkiem w Polsce z 1655 roku. Obok bogatych zbiorów związanych ze specjalizacją muzeum m.in.: żelazka XVII–XX w., chłodziarki, pralki XIX–XX w., naczynia mosiężne i miedziane XVIII–XX w., można tu obejrzeć zbiory śląskiego rzemiosła artystycznego: meble XVII–XX w., naczynia i sztućce XVIII–XX w., rzemiosło artystyczne oraz zbiory sztuki: śląska rzeźba sakralna XV–XIX w., malarstwo XVII–XX w., a także zbiory o charakterze regionalnym. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja śląskiego malarza pochodzącego z Ziębic – Josepha Langera
Naszą wizytę zakończyliśmy w Zajeździe Derkacz, gdzie zapoznaliśmy się z efektami projektu „Podwyższenie konkurencyjności przedsiębiorstwa i zwiększenie poziomu zatrudnienia poprzez dobudowę i wyposażenie części gastronomicznej lokalu”, który został realizowany w ramach PROW 2014-2020.
You must be logged in to post a comment.