Za nami wspaniały wyjazd studyjny! W ramach projektu Kreator Przedsiębiorczości 8 lipca 2019 roku grupa 20 osób zaangażowanych w rozwój turystyki na obszarach wiejskich wyruszyła do Wiosek Tematycznych na Ukrainie. Odwiedziliśmy wioski tematyczne w obwodzie czerkaskim.
W ramach projektu chcieliśmy pokazać mieszkańcom obszaru LGD możliwości w rozwijaniu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w zakresie turystyki i produkcji rękodzieła. Wśród uczestników wyjazdu byli przedstawiciele Wiosek i Zagród Tematycznych Krainy Rawki, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby planujące rozwijać tematyczną turystykę na obszarach wiejskich. Na wyjeździe mieliśmy znakomitego eksperta, Pana Dr Wacława Idziaka – autora książki „Wymyślić wieś od nowa: wioski tematyczne” i twórcę pierwszych wiosek tematycznych na terenie Polski. Pan Idziak od 2014 roku pomaga tworzyć wioski tematyczne na Ukrainie.
Dlaczego Ukraina? Najlepszym przykładem tworzenia mikroprzedsiębiorstw wiejskich oraz polepszania sytuacji materialnej i życiowej mieszkańców wsi poprzez tworzenie wiosek tematycznych są wioski tematyczne na Ukrainie. Pomimo słabej infrastruktury, małego zaludnienia, niewielkiej ilości form wspierania obszarów wiejskich i małej zasobności klientów w obrębie miasta Czerkasy udało się stworzyć sieć wiosek tematycznych, która przynosi znaczne dochody mieszkańcom, a w szczególności kobietom. Chcieliśmy pokazać liderom z naszego obszaru jak można rozwijać działalność wiosek tematycznych w kraju mniej rozwiniętym gospodarczo.
Pierwszy dzień wizyt studyjnych rozpoczęliśmy w wiosce tematycznej Zernoland. Kompleks edukacyjno-rozrywkowy znajduje się w miejscowości Ivkivtsi. Można tu zobaczyć stuletni wiatrak, poczuć magię „Semidubovej Góry”, poznać kulturę i tradycje w muzeum etnograficznym, zaznajomić się z pracą w kuźni, nauczyć się jak wyrabiać ceramikę i papier z włókien pokrzywy, stworzyć tradycyjne lalki Motanki oraz piec skowronki z pysznego ciasta. Na gości Zernoland czeka wiele gier i zabaw. W sezonie wioska przyjmuje nawet 500 osób dziennie!
Zernoland został uruchomiony 27 września 2014 r. w ramach realizacji projektu polsko-ukraińskiego „Wspomaganie mikroprzedsiębiorczości wiejskiej na Ukrainie”. Zernoland bardzo szybko się rozwija, daje zatrudnienie mieszkańcom okolicznych wsi oraz tworzy perspektywę do polepszenia sytuacji obszarów wiejskich na Ukrainie. Podczas obiadu mogliśmy poznać historię wioski i jej właściciela, wymieniliśmy się doświadczeniami i dobrymi praktykami.
Następnie pojechaliśmy do miejscowości Kamionka (Kamjanka), gdzie odwiedziliśmy Muzeum Puszkina i Czajkowskiego – Zielony Dom. Kamionka była jednym z ośrodków ruchu dekabrystów. Malownicza okolica Kamionki zainspirowała rosyjskiego poetę Aleksandra Puszkina, który dwukrotnie odwiedził miasto i napisał tu kilka wierszy lirycznych. Kamionka była bardzo bliska rosyjskiemu kompozytorowi Piotrowi Czajkowskiemu, ponieważ mieszkała w niej jego siostra i jej rodzina. Kamionka jest miejscem powstania wielu jego nieśmiertelnych dzieł muzycznych. To właśnie w tu po raz pierwszy wykonano muzykę z opery „Eugeniusz Oniegin”. Połączenie poezji i muzyki zainspirowało pracowników muzeum do stworzenia wieczorów literackich i muzycznych. Czekała na nas wspaniała niespodzianka! Dwójka młodych laureatów konkursu pianistycznego zaprezentowała nam utwory Czajkowskiego na jego ponad 150-cio letnim pianinie. Pobyt w miejscowości Kamionka zakończyliśmy spacerem po Parku Dekabrystów i poznaniem najstarszego zabytku architektury miasta tj. Groty Puszkina.
Mamy jeszcze dużo zdjęć i informacji, dlatego w najbliższym czasie pokażemy wam relację z kolejnych dni pobytu.
You must be logged in to post a comment.