W sobotę w Ogrodzie Różanym na Zarzeczu odbyło się pierwsze „Różobranie”. Udział w warsztatach wzięło 20 osób. Uczestnicy wspólnie zebrali owoce dzikiej róży i poznali jej właściwości, techniki obróbki oraz sposoby na wykorzystywanie jej w kuchni, a także wymienili się doświadczeniami i wiedzą.
Na całym świecie rośnie aż 1400 gatunków dzikiej róży. Poszczególne jej odmiany różnią się między sobą barwą kwiatów i kształtem owoców. Najcenniejsze w dzikiej róży są jej kwiaty i owoce.
Dzika róża to przede wszystkim nieocenione źródło witaminy C - jej zawartość w owocu wynosi 0,3-1,7%, a czasem dochodzi nawet do 12% (ok. 300-1200 mg na 100 g). Zaledwie 3 owoce wystarczą, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. W dzikiej róży występują także inne witaminy, takie jak B1, B2, B3 (PP), A, E i K. Surowiec stanowi zatem prawdziwą bombę witaminową, dzięki czemu jego działanie farmakologiczne polega głównie na ogólnym wzmacnianiu organizmu. Z drugiej strony owoc dzikiej róży i jego przetwory mogą skutecznie uzupełniać niedobory. Dlatego wskazane jest stosowanie ich przy rekonwalescencji, stanach ogólnego osłabienia, zmęczenia i stresu.
Warsztat odbyły się w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji".
You must be logged in to post a comment.